Usuwanie przyczyny parujących szyb

Nowe przepisy dla serwisów klimatyzacji
Nowe przepisy dla serwisów klimatyzacji
1 stycznia 2019
Katalog pojemności układów chłodzenia
Pojemności układów chłodzenia
2 stycznia 2019
Usuwanie parujących szyb Szczecin

Usuwanie parujących szyb Szczecin

Szyby w Twoim samochodzie bardzo często parują? Istnieje kilka przyczyn parowania szyb samochodowych. Aby poradzić sobie z tym problemem, najlepiej poznać jego powód.

Z problemem zaparowanych szyb w samochodzie mamy do czynienia przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, gdy temperatury na zewnątrz spadają. Para od wewnątrz na szybach może pojawić się także o innych porach roku.

Zaparowane szyby w samochodzie mogą stwarzać niebezpieczeństwo podczas jazdy. Para osadzająca się na szybach ogranicza widoczność i może być powodem poważnych wypadków. Aby poradzić sobie z zaparowanymi szybami, najlepiej likwidować nie tylko skutki, ale również przyczyny!

  1. Zapchany filtr kabinowy

Jednym z głównych powodów nadmiernego zaparowania szyb jest zapchany filtr kabinowy i zanieczyszczony układ klimatyzacji, w którym mogą bytować groźne grzyby i bakterie, także bakterie powodujące zapalenia płuc, które nawiewane są do wnętrza samochodu.

Zdarza się, że kierowcy demontują filtr kabinowy na zimę lub zapominają o jego regularnej wymianie, która zalecana jest do 12-24 miesiące zależnie od producenta. Wymianę filtra kabinowego warto zlecić w dobrym serwisie zajmującym się klimatyzacją.

  1. Niekorzystanie z klimatyzacji

Kierowcy zapominają o tym, że z klimatyzacji powinno korzystać się także zimą. Układ klimatyzacyjny nie tylko pomaga w ochłodzeniu wnętrza pojazdu, ale także w jego ogrzaniu.

Dobrze działająca, regularnie serwisowana i umiejętnie używana klimatyzacja potrafi skutecznie wyciągnąć wyciąg z samochodu i zapobiega parowaniu szyb – nawet wtedy, gdy samochód stał przez całą noc na mrozie.

Klimatyzację warto włączyć od razu po uruchomienia silnika i następnie ciepły nadmuch powietrza skierować na przednią szybę, uchylając jednocześnie nieco okno, aby szybko pozbyć się wilgoci. Należy także włączyć ogrzewanie tylnej szyby.

  1. Nieodpowiednie ustawienie nawiewu

Gdy nadal nie możemy pozbyć się wilgoci z wnętrza samochodu i zauważamy nadmierne osadzanie się pary na szybach od środka, warto sprawdzić ustawienia nawiewu.

Problemem może być bardzo łatwy w rozwiązaniu – nadmierne zaparowanie szyb pojawia się wtedy, gdy nawiew ustawiony jest tak, by pobierać powietrze tylko z wnętrza samochodu. Wtedy szyby mogą błyskawicznie zaparować. Wystarczy zmienić ustawienie na pobieranie powietrza z zewnątrz pojazdu, aby od razu zauważyć różnicę.

  1. Zbyt dużo wilgoci w samochodzie

Problem zaparowanych szyb może być też prozaiczny – zbyt duża wilgoć we wnętrzu pojazdu.

Wilgoć we wnętrzu samochodu może powodować przede wszystkim śnieg, który wnosimy do pojazdu zimą. Właśnie dlatego zimą warto stosować gumowe dywaniki i regularnie je opróżniać. Pod dywanikami tkaninowymi może osadzać się wilgoć i powodować zaparowanie szyb.

 

  1. Usterka radiatora nagrzewnicy

Kolejnym powodem nadmiernego osadzania się pary na szybach w samochodzie jest awaria radiatora nagrzewnicy.

Płyn chłodzący może przedostawać się wtedy do wnętrza pojazdu i odparowywać, czemu towarzyszy specyficzny zapach. Wówczas konieczna jest wymiana uszkodzonego komponentu i dokładne przewietrzenie samochodu.