Odgrzybianie klimatyzacji czyli dbanie o własne zdrowie

Sprawdzenie skuteczności działania klimatyzacji Szczecin
Sprawdzenie skuteczności działania klimatyzacji
4 stycznia 2019
Odgrzybianie klimatyzacji Szczecin

Odgrzybianie klimatyzacji Szczecin

Klimatyzacja to dzisiaj standard w większości samochodów. Wielu kierowców zapomina jednak o tym, że bez odpowiedniej konserwacji i serwisu układ klimatyzacyjny może stać się niebezpieczny dla zdrowia.

Latem chłodzi powietrze, natomiast zimą pozwala na podniesienie temperatury we wnętrzu pojazdu – klimatyzacja jest nieocenionym układem, gdy chodzi o komfort jazdy. Niestety, poza tymi zaletami ma też wady – jeśli nie będzie odpowiednio konserwowana i serwisowana, może stać się przestrzenią do rozwoju groźnych dla człowieka drobnoustrojów.

Kiedy klimatyzacja samochodowa staje się niebezpieczna dla zdrowia?

W działającym układzie klimatyzacyjnym w samochodzie cały czas cyrkuluje powietrze, a wraz z nim również różne zanieczyszczenia. Z czasem w układzie może zacząć osadzać się nadmiar wilgoci, czemu dodatkowo sprzyja zapchany filtr kabinowy.

Wilgotne środowisko jest idealne do rozwoju wielu drobnoustrojów, między innymi grzybów, w tym pleśni, wirusów, bakterii, w tym także bakterii negatywnie oddziałujących na układ oddechowy – powodujących zapalenia płuc, alergie, astmę.

Gdy klimatyzacja jest zanieczyszczona i następnie ją uruchomimy, wszystkie te drobnoustroje są wywiewane do wnętrza samochodu i wdychane przez jego kierowcę i pasażerów, co może prowadzić do zachorowań.

O tym, że klimatyzacja może być zagrzybiona i zanieczyszczona, świadczy najczęściej jej nieprzyjemny zapach po uruchomieniu, a także nadmiernie wyczuwana wilgoć w powietrzu.

Na czym polega odgrzybianie klimatyzacji?

Aby klimatyzacja znów stała się bezpieczna, zaleca się skorzystanie z usługi jej odgrzybiania. Polega ona na zdezynfekowaniu całego układu oraz wnętrza samochodu – dzięki temu groźne drobnoustroje znikają i z klimatyzacji można korzystać bez ryzyka.

Przy odgrzybianiu stosuje się różne metody, w tym wpuszczenie do kanałów wentylacyjnych klimatyzacji specjalnych gazów, pianek albo ozonu, który jest naturalnym związkiem dezynfekcyjnym.

Podczas odgrzybiania samochód pozostaje pusty, a klimatyzacja nastawiona jest na maksymalną wartość. Okna pozostają zamknięte, dzięki czemu środek dezynfekcyjny nie wydostaje się na zewnątrz. Potem zaleca się dokładnie wywietrzyć samochód przez uchylenie szyb na co najmniej 15 minut – nie rekomenduje się jazdy samochodem od razu.

Cały proces odgrzybiania trwa około 10-25 minut w zależności od wybranej metody.

Przy odgrzybianiu klimatyzacji zaleca się również wymianę filtra kabinowego, w którym osadzają się drobnoustroje – dzięki temu można uzyskać optymalny efekt.

Jak często odgrzybiać klimatyzację?

Eksperci wskazują, że klimatyzację powinno się odgrzybiać przynajmniej raz na rok – to optymalny termin, ponieważ to właśnie w takim okresie najczęściej dochodzi do rozwoju niebezpiecznych drobnoustrojów.

Najlepszym terminem do dokonania odgrzybiania klimatyzacji jest wiosna – rosnąca wilgoć i temperatura sprzyjają wówczas rozwojowi grzybów, a także bakterii i wirusów. Gdy odgrzybianie zostało wykonane jesienią albo zimą, zaleca się ponowne wykonanie procedury wiosną, aby mieć pewność, że oddychamy świeżym, bezpiecznym powietrzem.